کیفرخواست پیگیری پرونده ترور سردار شهید به مراحل نهایی نزدیک شده است

کدخایی، رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی در میزگرد تخصصی شهید سلیمانی و مبارزه با تروریست و افراطی‌گری در غرب آسیا گفت: کیفرخواست پرونده ترور و شهادت به مراحل نهایی نزدیک شده و امیدواریم به نتایج خوبی برسد.به گزارش خبرگزاری تو، عباسعلی کدخدایی در میزگرد تخصصی شهید سلیمانی و مبارزه با تروریست و افراطی‌گری در غرب آسیا که در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و با حضور تعدادی از صاحبنظران و کارشناسان برگزار شد، در سخنانی اظهار کرد: متاسفانه منطقه غرب آسیا سال‌ها گرفتار حضور نامشروع بیگانگان در این منطقه بوده و آمریکا تلاش کرده به هر طریق ممکن برای تامین منافع نامشروع خود در این منطقه حضور داشته باشد و از ابزارهای مختلفی در این زمینه استفاده کند.

وی با تاکید بر این‌که داعش مخلوق رژیم آمریکا بود و اگر چراغ سبز آمریکا نبود گروه تروریستی داعش به وجود نمی‌آمد و نمی‌توانست به انجام جنایت در منطقه بپردازد، تصریح کرد: راهبرد جمهوری اسلامی ایران مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه بوده است و ما در خط مقدم مبارزه و مقابله با گروه‌های تروریستی در منطقه از جمله داعش قرار گرفته‌ایم.

کدخدایی با بیان این‌که مبارزه با گروه‌های تروریستی هم یک راهبرد اصلی برای جمهوری اسلامی ایران بوده است و هم یک تعهد بین‌المللی و یک امر اخلاقی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران خود را موظف می‌داند که با گروه‌های تروریستی مبارزه کند و فرمانده این مبارزه شهید حاج قاسم سلیمانی بود.

رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: وقتی پایان فعالیت داعش با مجاهدت حاج قاسم سلیمانی، دوستان و همرزمان او اعلام شد رژیم آمریکا متوجه شد که یک ابزار موثر خود را در منطقه از دست داده است و همانطور که می‌دانید این ابزار موثر داعش بود چرا که داعش مخلوق آمریکایی‌ها بود و آنها در راستای اهداف خود و از دست دادن این ابزار موثر اقدام به برنامه ‌ریزی برای ترور حاج قاسم سلیمانی و همراهانشان کردند.

کدخدایی با تاکید بر این‌که آمریکایی‌ها با ترور سردار قاسم سلیمانی و همراهانشان مرتکب جنایتی نابخشودنی شدند، تصریح کرد: آنها در انجام این جنایت تعهدات بین‌المللی خود را نقض کردند، تعهداتی که براساس منشور سازمان ملل آنها متعهد به اجرای آن هستند. از جمله احترام به حاکمیت و استقلال کشورها، رعایت موازین حقوق بشری و ... .

وی با بیان این‌که نقض این موارد از سوی آمریکایی‌ها در گزارش گزارشگر ویژه‌ای که در این ارتباط اقدام به تهیه گزارش کرده تبیین شده است، اظهار کرد: در واقع جنایتی که آمریکایی‌ها با ترور شهید سلیمانی انجام دادند یک تخلف بین‌المللی بود و هیچ کدام از توجیهات آمریکایی‌ها در انجام این ترور تروریستی مورد تایید واقع نشده است.

کدخدایی با بیان این‌که پرونده ترور سردار سلیمانی از سوی قوه قضاییه و وزارت امور خارجه در حال پیگیری است اضافه کرد: در بعد کیفری، کیفرخواست مربوط به این پرونده به مراحل نهایی خود نزدیک شده و امیدواریم به نتایج خوبی برسد.

رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این‌که شهید قاسم سلیمانی به عنوان عالی‌ترین مقام نظامی ایران مهمان کشور عراق بودند و رعایت جایگاه و حرمت ایشان لازم بود و دارای مصونیت بودند تصریح کرد: آمریکایی‌ها این موارد را رعایت نکردند و با ترور ایشان یک تخلف بین‌المللی انجام دادند این ترور مصداق بارز تروریسم دولتی است. این جنایت نابخشودنی است و باید مقامات آمریکا که دستور انجام این ترور را داده‌اند محاکمه شوند.

کدخدایی همچنین با بیان این‌که کارهای مقدماتی برای پیگیری این پرونده در عرصه بین‌المللی نیز انجام شده است اظهار کرد: البته باید به این موضوع توجه داشت که با اشاره به نفوذ سیطره آمریکا بر مجامع و محاکم بین‌المللی پیشبرد این قضیه با کمی کندی مواجه است ولی ما پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم.

رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی همچنین در مورد پیگیری این پرونده در عراق نیز اضافه کرد: اقداماتی با کمک مقامات عراقی در این زمینه در حال انجام است و از سوی قوه قضاییه عراق و دیگر مقامات ذیربط عراقی پیگیری‌ها در این زمینه در جریان است.
پست های مرتبط

پیام بگذارید